Українська Русский English
Відпочинок в УкраїніСтатті для туристів

Потьомкінські сходи

2019-05-26 | переглядів: 288

На сьогоднішній день сходи складаються з 192 ступенів і десяти прольотів. Але спочатку їх було рівно двісті, проте при розширенні порту вісім ступенів було засипано і вони, як стверджують старожили, і понині покояться в глибині проїжджої частини.Довжина сходів - 142 метри, вона побудована перспективно - її підстава (шириною 21,7 м) значно ширше верхньої частини (12,5 м), завдяки чому при погляді зверху сходів створюється враження однакової ширини на всьому її протязі.

Парапети сходів здаються паралельними і видно тільки майданчики, крім верхнього маршу.

При погляді знизу сходи здаються довшими і видно тільки суцільний каскад сходинок.

Місту Одесі, знаходиться на узвишші, потрібен був доступ до розташованого біля моря порту. На зорі Одеси море підходило майже до самого обриву майбутнього Приморського бульвару. Потім море «відтіснили» Приморська вулиця і портові споруди.

Спускалися тоді до моря тут так, як написав Пушкін в «Подорожі Онєгіна»: З крутого берега збігаючи, Уж до моря вирушаю я.

Вже після від'їзду Пушкіна з Одеси на схилі з'явилися дерев'яні сходи.

Гігантська сходи була спроектована в 1825 році архітекторами Франческо Боффо, Авраамом Мельниковим і Потьє, а побудована в 1837-1841 інженерами Уоптоном і Ю. Морозовим. Ясновельможний князь Воронцов розпорядився побудувати сходи в подарунок своїй дружині Єлизаветі, і вона коштувала йому в ті часи 800 тисяч рублів. Сходи побудована «на тому місці, де була стежка», як стверджував одеський старожил Михайло Дерибас.

Під стать архітектурному досконалості конструкція сходів, в основному розроблена інженером Уптона.

Детально розповів про неї в листі з Одеси російський драматург А. Н. Островський: «З бульвару до моря веде єдина в своєму роді сходи, вона розділена на 10 уступів по 20 сходинок кожен. Здається, 200 сходинок, а входиш легко ». Цей ефект досягався за рахунок оптимального кута нахилу сходів і кількості майданчиків, що дозволяють пішоходу перепочити.

Репортажна точність опису, зробленого А. Н. Островським, сьогодні може викликати сумнів лише в кількості ступенів, яких спочатку дійсно було рівно двісті, і сходи спускалася мало не до самого моря.

Згодом терассірованіе схилів «замаскувало» конструкцію сходів, і з боку фунікулера вона здається укладеною по пологому схилі, ніби «широке розстелений полотнище», як зазначив український письменник Іван Нечуй-Левицький.

Всесвітньо відомій вона стала завдяки фільму «Броненосець Потьомкін» (1925) Сергія Ейзенштейна, в ключовій сцені якого дитяча коляска котиться сходами сходи. Незабаром після виходу фільму поет Микола Асєєв в нарисі "Як знімався фільм« Броненосець "Потьомкін" »" стверджував, що «одеська сходи ... не забудеться глядачами».

Дитяча коляска, пущена по сходах асистентами великого режисера, прокотилася по екранах всього світу, а стала широко відомою сходи почала називатися Потьомкінських.

І літератори, які писали про неї, нерідко вже відштовхувалися від подій, зображених у фільмі, підміняючи історичну реальність вигадкою Ейзенштейна.

Історія і кінематограф назавжди пов'язали Гігантську сходи з бунтівним броненосцем «Потьомкін».

Сходи поступово руйнувала ерозія, і в 1933 році піщаник був замінений рожево-сірим гранітом, а майданчики були покриті асфальтом.

У сучасній літературі наводять різні назви: Портова, Бульварна, Велика, Гігантська, Воронцовская, які нібито мала Сходи в минулому. Але це не підтверджується першоджерелами. Назва 'Потьомкінські' стало офіційним тільки після війни, в 50-х роках. До цього якийсь час офіційною назвою було «Приморські сходи», про що свідчить збережена до теперішнього часу чавунна табличка, що засвідчує статус сходів як пам'ятки архітектури.

Поряд зі сходами діє фунікулер, що з'єднує Приморську вулицю з Приморським бульваром. Він був побудований в 1902 році, а в 1970-х роках замінений ескалатором. Після поломки ескалатора в 1990-х роках, міською владою було прийнято рішення постороіть новий фунікулер, який був відкритий 2 вересня 2005 року в честь 211-ї річниці з дня заснування Одеси.

Фунікулер складається з двох вагонів, розміститися в кожному можуть 12 чоловік. Час у дорозі становить 1 хвилину 10 секунд.

За результатами дослідження, проведеного під егідою компанії Marketing e tv, Потьомкінські сходи увійшла під шостим номером у десятку найкрасивіших сходів в Європі.

Щорічно по ній проводиться забіг «Вгору по Потьомкінських сходах». Рекорд змагання складає 22,8 секунди. А кожне 2 вересня проводиться концерт на честь Дня народження міста! Потьомкінські сходи перетворюється на велику трибуну, на якій розміщуються як городяни, так і гості міста, які прибули подивитися дійство за участю багатьох зірок шоу-бізнесу ...

Прибуваючи на теплоході в Одесу, неможливо не побачити "восьме чудо світу" - Потьомкінські сходи!

https://100travels.com.ua/potyomkinskaya-lestnica/